Nema domaće kuhinje bez mirisa pečenih jabuka i prhkog testa. To je ona aroma koja se oseća dok još ulaziš u kuću, koja budi uspomene na detinjstvo, praznike, mirna popodneva uz čaj i jednostavne trenutke topline. Prhka pita od jabuka je klasik kojem se stalno vraćamo – bez obzira na sve moderne deserte, ona uvek pronađe put do trpeze.
Ne moraš biti profesionalac da je pripremiš. Nema komplikovanih tehnika, skupih sastojaka ni nepoznatih koraka. Potrebno je samo malo strpljenja, dobre jabuke i volja da isprljaš ruke brašnom. I nagrada stiže brzo – prvo u vidu neodoljivog mirisa iz rerne, a zatim svakim zalogajem koji spaja blago hrskavo testo i sočni, slatko-kiselkasti fil.
Potrebni sastojci:
Za testo:
- 300 g brašna
- 150 g maslaca ili margarina
- 1 jaje
- 100 g šećera
- 1 vanilin šećer
- 1 kašičica praška za pecivo
- prstohvat soli
- 2-3 kašike kisele pavlake
Za fil:
- 800 g jabuka (najbolje kiselkastih, poput Granny Smith)
- 80-100 g šećera (po ukusu i kiselosti jabuka)
- 1 vanilin šećer
- 1 kašičica cimeta
- sok od pola limuna
- 2-3 kašike griza (da upije višak soka)
Priprema prhkog testa:
Testo za ovu pitu je klasično prhko – ono koje se raspada pod prstima, ali ipak drži oblik kad ga se preseče. Tajna je u maslacu i u načinu na koji ga umešate. Najbolje je da koristite hladan maslac koji ćete rukama utrljavati u brašno. Ne bojte se da vam prsti budu puni testa – to je deo šarma ove pite.
U posudu prosejte brašno, dodajte prašak za pecivo, šećer, vanilin šećer i so. Ubacite hladan maslac isečen na kockice i utrljajte ga u brašno dok ne dobijete smesu sličnu pesku. Zatim dodajte jaje i pavlaku, pa umesite glatko testo. Ako je suviše suvo, dodajte još malo pavlake. Ako je lepljivo, dodajte mrvicu brašna, ali pazite da ne preterate.
Testo podelite na dva dela – jedan nešto veći za donju koru, drugi manji za gornju. Umotajte oba u providnu foliju i ostavite u frižider na najmanje pola sata. Za to vreme, pripremite fil.
Priprema fila od jabuka:
Dok testo odmara, ogulite jabuke, očistite ih od semenki i izrendajte krupno. Odmah ih prelijte limunovim sokom kako ne bi potamnele. U tiganj dodajte jabuke, šećer, vanilin šećer i cimet. Dinstajte ih na srednjoj vatri oko 10 minuta, samo da omekšaju i da ispari višak tečnosti.
Na kraju dodajte griz i još jednom promešajte. Griz će pokupiti preostalu vlagu i pomoći da pita ne bude gnjecava. Ostavite fil da se ohladi dok pripremate sve za finalno spajanje.
Sastavljanje pite:
Kada se testo lepo ohladilo, izvadite veći deo i razvucite ga oklagijom na pobrašnjenoj podlozi. Cilj je da dobijete tanku, ali ne previše krhku koru kojom ćete obložiti dno i ivice pleha (dimenzije oko 20×30 cm). Lagano prenesite koru u pleh – najbolje to ide tako što je uvijete na oklagiju i razvijete iznad tepsije. Ako se negde pocepa – ne brinite, samo popravite prstima. Ovo nije torta iz poslastičarnice, ovo je pita koju pravite za dušu.
Testo izbockajte viljuškom da se ne podigne tokom pečenja. Preko kore ravnomerno rasporedite pripremljeni fil od jabuka. Neka fil ide od ivice do ivice, neka bude bogat i sočan – to je srce ovog kolača.
Zatim izvadite drugi deo testa iz frižidera. Možete ga razviti i prekriti ceo kolač, ali često je lepši efekat ako ga iscepkate u komadiće pa razbacate preko jabuka. Ili, ako imate vremena, napravite mrežicu: isecite trake i rasporedite ih ukrštajući preko fila. Kako god da odlučite – biće savršeno.
Pečenje:
Rernu prethodno zagrejte na 180°C. Stavite pitu da se peče oko 30–35 minuta, dok ne dobije lepu zlatno-smeđu boju. Svaka rerna je drugačija, pa nakon 25 minuta počnite da pratite – čim ivice i gornje testo počnu da rumene, pita je spremna.
Dok se peče, cela kuća će mirisati na jabuke, cimet i puter. Biće vam jasno zašto je ovo kolač koji vraća osećaj doma.
Nakon pečenja, ostavite pitu da se potpuno ohladi u plehu. Tek kada se skroz stegne, možete je seći – tada se najlepše ponaša, bez mrvljenja i curenja.
Kako se servira:
Tradicionalno, prhka pita od jabuka posipa se šećerom u prahu. Neko voli da doda malo cimeta i u taj šećer za dodatni miris. Služi se na sobnoj temperaturi ili blago ugrejana – i u oba slučaja je fantastična.
Ako želite da impresionirate goste, poslužite je uz kuglu vanila sladoleda ili malo umućene slatke pavlake. Taj kontrast toplog i hladnog, prhkog i kremastog – ne ostavlja nikoga ravnodušnim.
Ali, ako je jedete sami, uz šolju čaja ili kafe, verujte – ni tada ne zaostaje. Možda je tada i najlepša – jer znate da ne morate podeliti poslednje parče.
Varijante koje vredi isprobati:
Prhka pita od jabuka može biti i odlična osnova za druge vrste voća. Ako nemate jabuke, možete koristiti kruške, breskve, čak i višnje (ali onda povećajte griz jer će biti više soka). Neki dodaju suvo grožđe u fil, ili malo ruma za dodatni šmek. Drugi mešaju jabuke sa mlevenim orasima ili bademima. Sve ove verzije funkcionišu jer prhko testo voli da se igra sa punjenjem.
Domaći saveti koji prave razliku
U pripremi ove pite često odlučuju sitnice. Iskustvo iz kuhinje ne meri se u kulinarskim diplomama, nego u malim trikovima koje naučiš s vremenom. Evo nekoliko korisnih saveta koje ti ne pišu u svakom receptu:
– Maslac je kralj: Ako imate mogućnost, uvek koristite pravi maslac, ne margarin. Ukus testa je tada neuporedivo bogatiji. Maslac daje onu prhku, lomljivu strukturu koja se pamti.
– Hladno, hladno, hladno: Kod prhkog testa sve mora biti hladno – maslac, jaje, čak i brašno možete malo rashladiti. Tako se masnoća ne topi pre vremena i testo ostaje rastresito, a ne gumasto.
– Ne preteruj sa mešenjem: Prhko testo ne voli da se “muči”. Samo toliko mešanja koliko je potrebno da se sve poveže. Višak rada razvija gluten u brašnu, i testo postaje tvrđe i manje prhko.
– Ohladi pre sečenja: Čak i ako vam miriše cela kuća, budite strpljivi. Sečenje dok je pita topla može da uništi ceo trud – fil će da curi, testo će se mrviti. Najbolja je kad odstoji par sati.
Zanimljivosti o prhkoj piti kroz vreme
Prhka pita od jabuka nije samo naš recept – ona ima varijacije širom sveta. U Nemačkoj se zove „Apfelkuchen“ i često se pravi sa kremom od vanile. U Americi je poznata kao „apple pie“, ali sa drugačijim testom i oblikom. U francuskoj verziji koristi se karamelizovan fil i zove se „tarte tatin“.
Ali ono što ostaje isto u svakoj zemlji – jabuke, šećer, cimet i taj specifični osećaj doma. Zato je pita od jabuka više od kolača. Ona je deo kulture, tradicije, topline doma.
Kod nas, pita od jabuka je često prvi recept koji bake uče unuke, prvi kolač koji devojčice nauče da prave s mamom, i prvi koji nestane sa tanjira kad stignu gosti.
Zašto ćeš ovu pitu praviti više puta
Ova pita nije kolač za posebne prilike – ona je kolač za svaki dan. Nema potrebe da čekaš rođendan ili praznik da bi uživao u njenom ukusu. Čak i kad je praviš prvi put, imaćeš osećaj da ti je već u rukama bila stotinu puta. Jer jeste – ako ne fizički, onda u sećanjima.
Prhka pita od jabuka je recept kojem se vraćaš. Uvek.